Uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

logo

ul. Zabrska 14 / 14

40-083 Katowice

Odszkodowania lotnicze – poznaj przydatne akty prawne

Jak pokazuje życie, każdego, kto zaplanuje sobie urlop poza granicami kraju, odwiedziny u rodziny mieszkającej poza Polską, czy wyjazd służbowy do zagranicznego kontrahenta, może spotkać sytuacja odwołanego lotu. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne – od awarii, złych warunków atmosferycznych aż po strajk pracowników linii lotniczych. Bez względu jednak na powód, z jakiego nastąpiło odwołanie lotu, jeśli zdarza Ci się podróżować tym środkiem komunikacji, warto, abyś znał swoje prawa i akty prawne, które mogą okazać się wówczas przydatne.

Wspólne zasady odszkodowania

Podstawą prawną do wypłaty odszkodowań lotniczych dla pasażerów są przepisy rozporządzenia (WE) NR 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, uchylające rozporządzenie (EWG) nr 295/91. Kolejnym aktem prawnym jest konwencja o ujednoliceniu niektórych prawideł dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego z dnia 28 maja 1999 r. (Dz.U. 2007 Nr 37, poz. 235). Przy staraniu się o odszkodowanie za odwołany lot przydadzą się także przepisy kodeksu cywilnego.

Rok na złożenie reklamacji lub pozwu do sądu

Gdy Twój lot odwołano i chcesz uzyskać odszkodowanie od linii lotniczych, musisz złożyć reklamację u przewoźnika. W przypadku odmowy zapłaty masz możliwość skierowania pozwu do sądu w ciągu jednego roku od daty planowanego lotu. Musisz być przy tym świadomy tego, że samo złożenie reklamacji u przewoźnika nie przerywa biegu rocznego okresu przedawnienia.

Zgodnie z art. 7a ustawy z dnia 30 maja 2014 r. (Dz. U. z 2014 r. poz. 827) o prawach konsumenta przewoźnik jest zobowiązany udzielić Ci odpowiedzi na reklamację w terminie 30 dni od dnia jej otrzymania.

Linie lotnicze bardzo często uchylają się od nałożonej na nich prawnie odpowiedzialności i nierzadko też ignorują wnioski reklamacyjne składane przez pasażerów. To powoduje konieczność odwoływania się do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jeśli i ta instytucja nie staje po naszej stronie, wówczas pozostaje jeszcze wkroczenie na drogę sądową. W tym momencie liczy się już biegła znajomość przepisów prawnych i cierpliwość.

Jeśli brakuje Ci obu tych rzeczy, załatwienie szeregu formalności związanych z dochodzeniem swoich praw na wokandzie lepiej powierzyć firmie takiej jak nasza. Mamy ma zespół specjalistów z dużym doświadczeniem w zakresie pozytywnie zakończonych spraw o odszkodowania lotnicze i współpracujemy na co dzień z wykwalifikowanymi radcami prawnymi.

Comments are closed.