Twój lot został odwołany i linie lotnicze w ramach rekompensaty proponują Ci voucher? Zastanawiasz się, czy warto go przyjąć? Czy w tej sytuacji możesz ubiegać się o odszkodowanie lotnicze? Tego typu pytania padają coraz częściej, dlatego postanowiliśmy udzielić na nie odpowiedzi. Sprawdź!
Voucher lotniczy – czym jest i jak można go wykorzystać?
Jeśli Twój lot został odwołany, to zgodnie z przepisami możesz wnioskować do przewoźnika o zwrot kosztów za bilet. Powinien on nastąpić w terminie do 7 dni. Pamiętaj jednak, że linie lotnicze mogą, zamiast pieniędzy zaproponować Ci voucher. Ty jako pasażer masz możliwość zaakceptowania takiej formy rozliczenia lub odrzucenia. Jeśli się nie zgodzisz na kartę podarunkową, a przewoźnik mimo to nie odda gotówki – złóż reklamację. Dodatkowo zauważ, że gdy lot nie odbył się z przyczyn zależnych od operatora, możesz wystąpić o odszkodowanie lotnicze.
Kiedy warto skorzystać z vouchera lotniczego?
W ostatnich miesiącach wielu podróżnych znalazło się na lotniskach w niefortunnym położeniu. W wyniku pandemii koronawirusa liczne loty zostały odwołane. Stąd linie lotnicze ochoczo proponowały klientom vouchery będące równowartością biletów. Dla przewoźników takie rozwiązanie bywa zbawienne, ponieważ nie tracą gotówki i dzięki temu mogą utrzymać płynność finansową.
Pytanie, czy jest to wygodne dla osób obdarowanych taką karą podarunkową? Jej największym mankamentem bywa termin ważności. Dodatkowo możesz wykorzystać ją jedynie u danego operatora lotniczego. Co w sytuacji, jeśli zbankrutuje albo Ty zmienisz plany? Radzimy, abyś wziął te aspekty pod uwagę i dlatego voucher przyjmij tylko wówczas, gdy:
- masz pewność, że niebawem go zrealizujesz,
- nie jest imienny, co oznacza, że masz możliwość odsprzedaży innej osobie.
W pozostałych przypadkach możesz nie wyrazić zgody na opisany powyżej sposób odzyskania pieniędzy, które zapłaciłeś za bilet.
Czy odszkodowania lotnicze należą się osobom, które odebrały voucher za anulowany lot?
Oczywiście, w tej kwestii nie mamy żadnych wątpliwości. Odszkodowania lotnicze przysługują podróżnym, których rejsy uległy opóźnieniu lub zostały odwołane. Jedyną okolicznością łagodzącą dla przewoźnika jest zaistnienie tzw. nadzwyczajnych okoliczności. Informacje na ten temat znajdziesz w art. 5 ust. 3 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 261 z 2004 roku.
Podsumowanie
Na zakończenie pamiętaj, że to Ty decydujesz o sposobie zwrotu kosztów za rezerwację miejsca na pokładzie samolotu. Przewoźnik nie może Cię zmusić do przyjęcia vouchera. Poza tym jego wręczenie nie zwalnia linii z wypłaty przysługującego Ci odszkodowania lotniczego.