Dawno zaplanowana podróż, przyjazd na lotnisko z zapasem czasowym, nerwowe sprawdzanie, czy wszystko spakowane, a tu nagle niemiła niespodzianka: opóźniony lub odwołany lot… Wielu pasażerów dopada wówczas nie tylko rozczarowanie, złość, ale także bezradność. Tymczasem, gdyby znali swoje prawa, wynikające z Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r., to wiedzieliby, że przewoźnik powinien o nich odpowiednio zadbać.
Jak linie lotnicze powinny zadbać o pasażera
Nie ma znaczenia rodzaj zakłócenia, jaki spowodował opóźnienie samolotu ani przyczyna jego odwołania, podobnie jak długość lotu. Tzw. prawo do opieki to bezpłatna pomoc udzielana podróżnym przez linie lotnicze powyżej 2 godzin oczekiwania, obejmująca:
- posiłki i napoje adekwatne do czasu oczekiwania na lot – zazwyczaj są to vouchery do wykorzystania w barach i restauracjach na lotnisku,
- możliwość wykonania dwóch rozmów telefonicznych, wysłania dwóch faksów, dwóch wiadomości e-mail,
- zakwaterowanie w hotelu – gdy czas oczekiwania jest mocno wydłużony i może obejmować także godziny nocne,
- transport pomiędzy lotniskiem a miejscem zakwaterowania.
Szczególna opieka należy się zwłaszcza pasażerom, którzy są ograniczeni w zakresie poruszania się (i osobom opiekującym się nimi) oraz dzieciom podróżującym bez dorosłych opiekunów.
Zwrot pieniędzy za bilet
Jeśli czas opóźnienia wynosi powyżej 5 godzin, to niezależnie od długości lotu, pasażer może domagać się w ciągu 7 dni zwrotu pełnego kosztu biletu po cenie, za jaką został zakupiony. Dotyczyć to może części odbytej lub nieodbytej podróży – pod warunkiem, że lot nie służył żadnemu celowi związanemu z pierwotnym planem podróży. Ponadto pasażer ma prawo połączyć to z lotem powrotnym do pierwszego miejsca odlotu w najwcześniejszym możliwym terminie.
Gdy przewoźnik nie zapewni podstawowej opieki…
Zdarzają się jednak sytuacje, w których pomimo opóźnionego czy odwołanego lotu, firma przewozowa nie zapewnia podróżnym należytej opieki. Wówczas przysługuje im prawo do złożenia reklamacji, a jako załączniki do niej przydadzą się rachunki/faktury/paragony lub ewentualnie wyciąg z konta bankowego, dokumentujące wydatki, jakie w takim przypadku ponieśli. Mogą one dotyczyć jedzenia i zakwaterowania oraz transportu zastępczego, jeśli pasażerowie nie otrzymali propozycji alternatywnego planu podróży.
Podsumowanie
Zarówno przy składaniu tej reklamacji, jak i wniosku o rekompensatę za spóźniony lub odwołany samolot pomóc może nasza firma, która specjalizuje się w pomocy klientom starającym się o odszkodowanie w obu tych sytuacjach.