Wypłata odszkodowania zdecydowanie nie jest ulubioną czynnością firmy – bez względu na to, w jakiej branży działa. Również linie lotnicze niechętnie uznają roszczenia klientów i mają sposoby, jak wytłumaczyć się ze swoich wpadek. Samodzielne ubieganie się o zwrot kosztów za odwołany czy spóźniony lot często oznacza walkę z wiatrakami. Chyba że zdecydujesz się skorzystać z profesjonalnej pomocy. Zainteresowany? Czytaj dalej!
Co jest powodem kłopotów?
Problemy z lataniem mogą być spowodowane zaniedbaniami po stronie linii lotniczych albo wynikać z sytuacji losowych. Jeżeli Twoja podróż została zakłócona ze względu na odwołanie czy opóźnienie lotu, możesz ubiegać się o odszkodowania lotnicze. Często jednak winowajcy nie czują się w obowiązku, by wypłacić rekompensaty lub proponują je w formie nieadekwatnej do poniesionych strat. Zobacz najpopularniejsze triki stosowane przez linie lotnicze, które chcą uchylić się przed wypłatą odszkodowania.
Proponowane formy odszkodowania
Najlepszą rekompensatą, z perspektywy podróżnego, którego lot został odwołany lub opóźniony, jest gotówka. Może swobodnie zadecydować, czy za odzyskanie pieniądze kupi nowy bilet, czy przeznaczy je na inny cel. Tymczasem linie lotnicze w zamian za to proponują np. vouchery. To znacznie ogranicza Twoje możliwości, a właściwie zmusza Cię do ponownego skorzystania z oferty konkretnych linii. Na szczęście taką formę ugody masz prawo odrzucić.
Podobnie działa zasilenie wirtualnego konta, które również traktowane jest jako substytut gotówki. Nawet jeśli przewoźnik bez Twojej wiedzy wypłaci takie odszkodowanie lotnicze, nadal możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy.
Nieuczciwe praktyki
Niektóre linie lotnicze nie wysilają się nawet na tyle, żeby zaoferować jakikolwiek rodzaj odszkodowania. Próbują raczej wymówek, uników, a czasami posuwają się do oszustwa. Szczególnie uważaj na:
- wydłużenie i skomplikowanie procedury wypłaty zwrotu przy jednoczesnym kuszeniu klienta obietnicą szybkiej aktywacji vouchera,
- grożenie umieszczeniem Twojego nazwiska na tzw. czarnej liście, czyli zablokowaniem Ci możliwości podróżowania tą linią,
- zwiększanie kwoty vouchera w stosunku do realnej wartości zakupionego biletu,
- zachęty do przebukowania biletu i wybrania innego lotu, gdzie cena często okazuje się znacznie wyższa.
Podsumowanie
Na szczęście, jeżeli do odwołania czy opóźnienia lotu doszło z winy przewoźnika, masz prawo odmówić jakichkolwiek prób pójścia na ugodę i możliwość ubiegania się o odszkodowanie lotnicze. Nie musi to być proces długi ani żmudny, a nawet jeśli skończy się na wokandzie sądowej, to masz realne szanse na zwycięstwo!