Uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

logo

ul. Zabrska 14 / 14

40-083 Katowice

Jakie dokumenty są niezbędne do uzyskania rekompensaty za opóźniony lot? Wyjaśniamy

Gdy lot jest opóźniony, w konkretnych przypadkach pasażer może starać się o odszkodowanie lotnicze. Ma możliwość dociekać swoich praw na podstawie Rozporządzenia WE nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. To właśnie w tym dokumencie ustalone zostały zasady odszkodowania oraz pomocy podróżującym w przypadku dużego opóźnienia lotów.

Jaka wielkość odszkodowania?

Aby można było ubiegać się o zwrot pieniędzy, opóźnienie samolotu musi wynieść co najmniej 3 godziny w dotarciu do miejsca docelowego. Wówczas – w zależności od odległości przysługuje pasażerowi różna wysokość rekompensaty:

  • 250 Euro – za dystans do 1500 km,
  • 400 Euro – za dystans od 1500 km do 3500 km,
  • 600 Euro – za dystans powyżej 3500 km.

O czym warto pamiętać?

Jak się zachować w sytuacji, gdy nasz samolot spóźnia się i co może się przydać w staraniu o odszkodowanie? Wtedy warto zachować wszystkie dokumenty podróży:

  • kartę pokładową,
  • potwierdzenie rezerwacji,
  • bilet elektroniczny (e-ticket),
  • zawiadomienie o opóźnieniu lotu.

Jeśli mamy takie wydatki jak: posiłek, nocleg, taksówka itp., to paragony za nie również lepiej zatrzymać. Ponadto zanotujmy dokładne godziny opóźnienia i dotarcia do miejsca docelowego. Warto też dowiedzieć się, co było jego przyczyną, gdyż jest ona niezwykle istotna przy staraniu się o zwrot kosztów. Czasami takie sytuacje mogą być spowodowane tzw. nadzwyczajnymi okolicznościami.

Jak ubiegać się o rekompensatę?

Chcąc uzyskać zwrot pieniędzy za opóźniony lot, można podjąć działania na własną rękę lub powierzyć je specjalistom, którzy mają już w tym doświadczenie. Złożenie reklamacji do linii lotniczych odbywa się na podstawie formularza dostępnego na stronie każdego z przewoźników. Alternatywnie wypełnić można unijny wzór skargi, który odnosi się do praw pasażera. Dołączyć należy dokument stanowiący potwierdzenie transakcji i zakup biletu. Może nim być wspomniana już karta pokładowa, bilet w formie papierowej, umowa zawarta z biurem podróży, jeżeli to ono było bezpośrednim zleceniodawcą, czy potwierdzenie rezerwacji lotu.

Ile jest czasu na złożenie reklamacji?

Jako pasażer masz rok na złożenie wniosku o rekompensatę do przewoźnika. Później roszczenie o odszkodowanie za utrudnienie w lotach ulega przedawnieniu – więc nie zwlekaj z działaniem!

Aktualne przepisy prawa niestety nie regulują terminu, w jakim przewoźnicy lotniczy muszą rozpatrywać reklamacje pasażerów. Zazwyczaj jednak robią to w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wniosku o rekompensatę. Gdy jednak podróżujący nie otrzyma w tym czasie odpowiedzi lub będzie ona negatywna – pozostaje jeszcze droga sądowa. Wówczas tym bardziej przyda się wsparcie specjalistów w dochodzeniu odszkodowania.

Comments are closed.