Zdarzają się sytuacje, w których plany podróżnych ulegają drastycznej zmianie, a przyczyną nie jest opóźniony czy odwołany lot, lecz odmowa wejścia na pokład samolotu. Overbooking ma miejsce wtedy, gdy na dany rejs sprzedano więcej biletów, niż jest miejsc na pokładzie maszyny. Brzmi abstrakcyjnie? Niestety może przydarzyć się każdemu. Na szczęście w takiej sytuacji nie jesteś całkowicie bezradny. Owszem, nie mając miejsca siedzącego na pokładzie samolotu, nie polecisz na zaplanowane wakacje czy w podróż służbową. Możesz jednak ubiegać się o odszkodowania lotnicze, które przynajmniej częściowo zrekompensują poniesione straty. Sprawdź!
Overbooking – jak do niego dochodzi?
Choć sprzedaż biletów na nieistniejące miejsca wydaje się abstrakcją, to w praktyce zdarza się – i to wcale nie rzadko! Overbooking najczęściej przytrafia się tanim liniom lotniczym organizującym wyprzedaże czy promocje. Chociaż uda Ci się kupić bilet w atrakcyjnej cenie, kiedy na odprawie zostaniesz wyznaczony jako pasażer, który nie odbędzie lotu, oznacza to, że zostaniesz na ziemi.
Złość, smutek, rozczarowanie? W takiej sytuacji prawdopodobnie winowajca będzie chciał Cię udobruchać voucherem na kolejne zakupy lub bonem upominkowym. Nie przyjmuj ich! Gdy dojdzie do overbooking’u masz prawo ubiegać się o odszkodowanie lotnicze. W egzekwowaniu praw pasażera może pomóc Ci nasza firma.
Jak uzyskać odszkodowanie lotnicze?
Już na lotnisku zacznij od wyegzekwowania swoich praw tzn. posiłku i napoju, noclegu oraz transportu. Następnie możesz zgłosić się do nas, wysyłając mail lub wypełniając formularz na stronie. Opisz sytuację, podaj informacje dotyczące lotu oraz jak najwięcej danych na temat samej rezerwacji (bilet, karta pokładowa, potwierdzenie dokonania rezerwacji). Pomożemy Ci ubiegać się o odszkodowanie lotnicze, które w przypadku overbooking’u przysługuje Ci na mocy rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku.
Jakie kwoty możesz uzyskać w ramach rekompensaty?. To zależy przede wszystkim od długości trasy, jaką miałeś pokonać samolotem:
- 600 Euro w przypadku trasy dłuższej niż 3500 km,
- 400 Euro na lot o długości od 1500 do 3500 km,
- 250 Euro na trasę krótszą niż 1500 km.
Podsumowanie
Pamiętaj jednak, że walkę o odszkodowanie lotnicze możesz zacząć tylko w sytuacji, gdy z winy przewoźnika nie dostałeś się na lot. Jeżeli przyczyną odmowy wejścia na pokład był zły stan zdrowia pasażera, nietrzeźwość, brak wymaganych dokumentów czy nieprzestrzeganie wymogów bezpieczeństwa, wówczas linia lotnicza nie ma obowiązku uznania Twoich roszczeń.