Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą na pokład samolotu, gdy lecisz z psem lub kotem? Czy odszkodowania lotnicze za odwołany lub spóźniony lot, przysługują także za bilet zwierzaka? Przeczytaj nasz poradnik i rozwiej wątpliwości. Podpowiadamy, w jaki sposób bezpiecznie podróżować z pupilem!
Lot samolotem z czworonogiem – o czy musisz pamiętać?
Nim zabierzesz swojego pupila na lotnisko, jesteś zobowiązany spełnić szereg wymogów, które wynikają z:
- przepisów prawa obowiązujących w UE lub kraju spoza niej,
- zapisów regulaminu wybranego przez Ciebie przewoźnika.
Na początku zaczniemy od Twoich powinności względem linii lotniczych. Przede wszystkim zadbaj o dokumenty potwierdzające stan zdrowia Twojego czworonoga, czyli:
- książeczkę z informacją o aktualnych szczepieniach, w tym przeciw wściekliźnie,
- zaświadczenie o przebytym leczeniu przeciwko tasiemcowi Echinococcus multilocularis,
- europejski paszport dla zwierząt domowych, który jest niezbędny na trasach unijnych. Natomiast w podróż do państw nienależących do UE spakuj unijne świadectwo zdrowia zwierzęcia.
Dodatkowo nie zapomnij o mikroczipie, który pozwala na identyfikację właściciela zwierzęcia. Jeśli posiada on widoczny tatuaż, który wykonany był przed 3 lipca 2011 roku, czip nie jest wówczas potrzebny.
Gdzie siedzi pies w samolocie?
Przechodząc do kwestii formalnych – większość przewoźników pozwala na obecność pupila na pokładzie, gdy:
- jego waga nie przekracza od 6 do 8 kg,
- poinformowałeś linie lotnicze o zamiarze jego zabrania – minimum 48 h przed odlotem.
Pies, który jest cięższy niż osiem kilogramów, będzie leciał w luku bagażowym. Ty jako opiekun jesteś zobligowany do przygotowania odpowiedniej wielkości transportera dla czworonoga. Powinien on mieć możliwość swobodnego leżenia oraz stania na wyprostowanych łapach wewnątrz kontenera. Szczegółowe wytyczne znajdziesz w zapisach przygotowanych przez IATA. Jest to Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych.
Pies i kot to też pasażer, zatem czy przysługują im odszkodowania lotnicze?
Odpowiedź na to pytanie może Ci się przydać, gdy Twój lot z pupilem jest niespodziewanie odwołany lub opóźniony. Wówczas, jako właściciel czworonoga możesz zażądać od przewoźnika zadośćuczynienia finansowego. Odszkodowania lotnicze przysługują wszystkim pasażerom, którymi w świetle przepisów UE są także zwierzęta. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Rozporządzeniu unijnym nr 261/2004. Co więcej, w następstwie jego zapisów linie lotnicze muszą zapewnić czworonogowi m.in. dostęp do wody na lotnisku.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu wiesz już jak przygotować psa, kota czy fretkę do podróży samolotem. Pamiętaj również, że zawsze możesz dochodzić odszkodowań lotniczych w imieniu swojego podopiecznego.